Chopin. Nie boję się ciemności

Od 14 października w kinach można zobaczyć film dokumentalny, którego narratorami są trzej pianiści grający utwory Fryderyka Chopina. To Leszek Możdżer, pochodzący z Korei Południowej Won Jae – Yeon oraz Fares Mark Basmadji, pianista o syryjsko-polskich korzeniach. Artyści wystąpili przeciwko wojnie w miejscach symbolicznych dla historii swoich narodów.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Nie wierzę naiwnie w to, że muzyka może zmienić świat, że może kończyć wojny, ale na pewno może wpływać na ludzi, na każdego z osobna” – mówi w podcaście Joanna Kaczmarek, reżyserka filmu. Muzyka Chopina zabrzmiała na moście oddzielającym Koreę Północną od Korei Południowej, przy „Bramie śmierci” byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau oraz nieopodal zniszczonego portu w Bejrucie – mieście zamieszkiwanym przez ponad milion wojennych uchodźców z Syrii.

„Zależało nam na kontakcie pianisty i słuchaczy” – usłyszą Państwo w audycji. Jak na koncerty reagowali syryjscy uchodźcy, Koreańczycy żyjący w podzielonym kraju czy potomkowie ofiar Holocaustu? Czy muzyka pozwala oswajać doświadczenia? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Producenci filmu to Inbornmedia oraz Play Button Media. Współproducentem filmu jest Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska i Instytut Adama Mickiewicza. Obraz został nagrodzony przez czeską telewizję na 59. Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym „Złota Praga”.

Zdjęcia: fotosy do filmu „Chopin. Nie boję się ciemności”.

Chopin. Nie boję się ciemności – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera