Hrabia, miś czy drań? Biografia Mieczysława Czechowicza

Książka poświęcona aktorowi znanemu z kreacji u najwybitniejszych reżyserów filmowych, telewizyjnych i teatralnych pozwala odkryć złożoność jego biografii. Okazuje się, że artysta kojarzony z charakterystycznymi, często ciepłymi rolami, skrywał mroczną przeszłość, która wywarła trwały ślad na jego całym życiu.

Mieczysław Czechowicz (1930-1991) urodził się w Lublinie, gdzie z przerwami na przeprowadzkę do Równego oraz wsi Kusze, spędził dzieciństwo i młodość. Właśnie tam odkrył w sobie pasję do teatru i tam stawiał pierwsze sceniczne kroki. Niestety, to właśnie tamtejszy Zamek był miejscem, w którym z powodu donosu swojego rówieśnika, był przetrzymywany przez Urząd Bezpieczeństwa.

Kiedy Czechowicz ukończył Akademię Teatralną w Warszawie (był na roku m.in. z Wiesławem Gołasem i Franciszkiem Pieczką), szybko stał się jednym z najważniejszych aktorów występujących w Teatrze Współczesnym u Erwina Axera (szczególnie w dramatach pisanych przez Sławomira Mrożka). Grał wiele ról charakterystycznych i epizodycznych, które na stałe zapadły w pamięć widzów, w filmach oraz telewizji, zapisał się także na kartach polskiego kabaretu oraz radia. Najmłodsi do dzisiaj oglądają go w rolach „niedźwiadków”: to Miś, przyjaciel Plastusia, Kubuś Puchatek czy słynny Miś Uszatek.

W Audycjach Kulturalnych rozmawialiśmy też o szkolnym koledze Mieczysława Czechowicza – Franciszku Pieczce.

O książce „Czechowicz. Hrabia, miś czy drań” opowiedziała w Audycjach Kulturalnych jej autorka – Hanna Faryna-Paszkiewicz.

Biografka jest też autorką książki poświęconej Janowi Kobuszewskiemu.

Zdjęcia dzięki uprzejmości wydawnictwa Mando.

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera