„Pola obsiane krzesłami” czyli artystyczne fascynacje Pawła Grunerta

„Meblarium” to wystawa prac artysty, który konsekwentnie tworzy rzeźby i instalacje nawiązujące do formy krzeseł i foteli. Tworzone z najróżniejszych materiałów obiekty są wyrazem jego fascynacji siedziskami.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Paweł Grunert (ur. 1965) jest projektantem, twórcą mebli artystycznych i rzeźbiarzem. Fascynuje go idea i forma siedziska – od ponad trzydziestu lat głównym celem jego twórczości jest projektowanie krzeseł i foteli (żadna z zaprezentowanych przez niego form nie trafiła jeszcze do masowej produkcji). Odnajduje w nich wartość zarówno funkcjonalną jak i symboliczną.

Wystawa „Meblarium” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski prezentuje zarówno prace z wczesnego etapu jego kariery, kiedy tworzył z materiałów naturalnych, takich jak słoma czy wiklina oraz te późniejsze, przy których wykorzystywał szkło, plastik czy przetworzone metale.

O powojennym meblarstwie opowiedziała w Audycjach Kulturalnych dr Anna Kostrzyńska – Miłosz.

W przestrzeni ekspozycji odnajdziemy konstrukcje łączące w sobie cechy wzornictwa, rzeźby, a nawet instalacji artystycznych, np. zbiór krzeseł otoczony lustrami czy siedziska, będące silikonowymi odciskami pośladków siedzących tam wcześniej osób.

O wystawie „Meblarium” którą w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można oglądać do 24 marca 2024 r., opowiedziała w Audycjach Kulturalnych kuratorka ekspozycji, Ewa Gorządek.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

„Pola obsiane krzesłami” czyli artystyczne fascynacje Pawła Grunerta – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera