Bernardo Bellotto w 300. rocznicę urodzin malarza

„To był Europejczyk, który wybrał Polskę i Warszawę” – mówi o Bernardo Bellotto prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, które z okazji jubileuszu malarza przygotowało, największą w dziejach polskiego muzealnictwa, monograficzną wystawę artysty.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Canaletto” to najbardziej rozpoznawalny pseudonim Bellotta. Malarz do Polski trafił przez przypadek, ale właśnie tu spędził ostatnie 13 lat swojego życia. Nad Wisłą został doceniony. To właśnie w Warszawie osiągnął szczyt kariery.

Zaproszony przez ostatniego polskiego władcę – Stanisława Augusta Poniatowskiego, stał się ulubieńcem dworu. Choć nie nauczył się języka polskiego, doskonale rozumiał Warszawę, jej charakter i ducha.

Na wystawie można obejrzeć 150 dzieł Bernarda Bellotta Canalletta. Oprócz kolekcji Zamku Królewskiego są także obrazy wypożyczone z: National Gallery i British Museum w Londynie, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, J.P. Getty Museum w Los Angeles, Fitzwilliam Museum w Cambridge, Manchester Gallery of Art, Museo Capodimonte w Neapolu, Pinacoteca del Castello Sforzesco w Mediolanie, Musei Reali w Turynie oraz Gemäldegalerie Alte Meister w Dreźnie.

Dlaczego to właśnie Canalletto stał się według wielu znawców tematu najlepszym wedutystą Europy swojego czasu? Na czym polegał kunszt artysty? Co do dziś zachwyca w obrazach Bernarda Bellotta? O tym wszystkim usłyszą Państwo w podkaście.

Obraz: Elekcja Stanisława Augusta, Warszawa, Zamek Królewski w Warszawie

Bernardo Bellotto w 300. rocznicę urodzin malarza – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera