Marek Miller opowiada historię Bazaru Różyckiego

Bazar Różyckiego jest jednym z najsłynniejszych tego typu miejsc w Warszawie. W latach swojej świetności był najważniejszym miejscem handlowym po prawej stronie Wisły.

Transkrypcja podcastu po pobrania pod tekstem poniżej.

Pod koniec XIX wieku założył go Julian Różycki – pierwsza z galerii ciekawych postaci związanych z tym miejscem. Ich dzieje opowiada książka „Co dzień świeży pieniądz, czyli dzieje Bazaru Różyckiego” wydana przez Narodowe Centrum Kultury. Rozmawiam o niej z Markiem Millerem z Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego.

Zespół Laboratorium Reportażu przez ponad dziesięć lat zbierał relacje świadków i uczestników wydarzeń związanych z bazarem. To ich głosy składają się na tę reportażową powieść, która przenosi czytelnika w wąskie alejki między bazarowymi straganami. W jednej z nich słynny mistrz bokserski „Kolka” namawia naiwnych na grę w trzy karty, przy produktach spożywczych plotkują przekupki, a w głębi Niemcy potajemnie sprzedają broń. Słynący ze swojej tuszy „Marynarz” próbuje wsiąść do dorożki, a w wielkim syfonie przed wejściem stoi za ladą najpiękniejsza dziewczyna w dzielnicy. To oni są bohaterami zbiorowej pamięci o Bazarze Różyckiego.

Marek Miller opowiada historię Bazaru Różyckiego – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera