Modernizm, socrealizm, brutalizm. Dziedzictwo architektoniczne PRL-u wcale nie jest jednorodne. W książce „Architektura w Polsce 1945-1989” Anna Cymer opisała zmiany zachodzące z dekady na dekadę.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Od wielkich inwestycji takich jak Nowa Huta po budowę „nowych starówek” w latach osiemdziesiątych. Obszerna publikacja, której ramy wyznaczają rok 1945 i 1989, kreśli obraz PRL-owskiej architektury, opisuje najważniejsze realizacje i architektów oraz kontekst polityczny, społeczny i ekonomiczny tej epoki. Anna Cymer, historyczka, dziennikarka i popularyzatorka architektury, portretuje między innymi budynki użyteczności publicznej, obiekty wypoczynkowe, osiedla mieszkaniowe (o tych powszechnie określanych mianem blokowisk opowiada też książka „Betonia” Beaty Chomątowskiej, o której posłuchacie TUTAJ) i architekturę sakralną.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorką książki „Architektura w Polsce 1945-1989”, wydanej przez Centrum Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.
Zainteresowanym tematem architektury, polityki przestrzennej i jakości polskiego krajobrazu polecamy także trzecie wydanie „Polskiej polityki architektonicznej”, publikacji która powstała we współpracy Narodowego Centrum Kultury z Polską Radą Architektury i Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Bezpłatny e-book można pobrać ze strony internetowej księgarni NCK. (LINK)
Z każdej epoki warto coś zachować – Anna Cymer – transkrypcja podcastu