„TIKTIN”: Bach, Wajnberg i Panufnik w Wielkiej Synagodze w Tykocinie

Album Marii Sławek, Lutosławski Quartet i Tomasza Januchty jest zapisem koncertu, który odbył się w Tykocinie, w jednej z najstarszych synagog w Polsce. Muzycy wykonali utwory trzech wybitnych kompozytorów, których łączy więcej niż można by przypuszczać.

Maria Sławek, jest skrzypaczką, wykładowczynią, a także badaczką muzyki. Między innymi dzięki jej staraniom powstał Instytut Wajnberga, który przywraca pamięć o kompozytorze. W październiku 2023 r w Wielkiej Synagodze w Tykocinie wybrzmiała jego „Rapsodia na tematy mołdawskie”, zestawiona z kompozycjami Andrzeja Panufnika i Jana Sebastiana Bacha.
Przed wybuchem II wojny światowej Panufnik i Wajnberg studiowali razem w Konserwatorium Warszawskim. Wojna w znaczący sposób wpłynęła jednak na dalsze losy obu kompozytorów. Wajnberg uciekł do ZSRR, Panufnik wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Do kraju swojego urodzenia wielokrotnie wracali w swojej twórczości.

O upowszechnianie dorobku polskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia troszczy się festiwal WarszeMuzik, o którym można dowiedzieć się więcej słuchając Audycji Kulturalnych.

Na albumie „TIKTIN” utworom kompozytorów-emigrantów towarzyszy dzieło Jana Sebastiana Bacha. Zarówno Panufnik, jak i Wajnberg, bardzo cenili jego twórczość, a „Ciacconę” można usłyszeć w operze „Pasażerka” – największym i najbardziej znanym dziele tego ostatniego.

W Audycjach Kulturalnych o płycie „TIKTIN” (co w języku jidysz oznacza Tykocin) opowiedziała jej pomysłodawczyni, skrzypaczka Maria Sławek.

Fot. Materiały prasowe / Anita Wasik-Płocińska

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera