Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ponad 120 prac Pabla Picassa, a wśród nich grafiki, ceramikę i ilustracje książkowe, można zobaczyć na wystawie przygotowanej z okazji pięćdziesiątej rocznicy śmierci artysty. Zgromadzone dzieła pochodzą z Museo Casa Natal Picasso (dosł. Muzeum Dom Narodzin Picassa) w Maladze oraz z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Większość dzieł jest prezentowana w Polsce po raz pierwszy.

Audycje Kulturalne odwiedziły Muzeum Narodowe by porozmawiać o prezentowanych pracach, które obejmują pięćdziesiąt lat twórczości artysty. Naszym gościem jest z kuratorka wystawy Anna Manicka.

Ekspozycja przypomnienia również o związku Pabla Picassa z Polską. Artysta odwiedził nasz kraj w 1948 roku. Był gościem Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu. Znalazł też czas by odwiedzić Warszawę i Kraków.

Z Polski przywiózł pamiątki. Stały się one później inspiracją do kolejnych prac, które dziś możemy podziwiać na wystawie. Z Anną Manicką rozmawiamy o znaczeniu podróży Picassa dla naszego kraju, powodach przyjazdu do powojennej, powstającej z gruzów Polski, a także o rozumieniu sztuki współczesnej przez Polaków.

Wystawa przedstawia (m.in.) portrety ukochanych kobiet Picassa: Francoise Gilot, matki jego dwójki dzieci, a także drugiej żony – Jacqueline Roque. Dla artysty te dwie wielkie miłości były ideałem piękna i stały się jednym z ważnych tematów jego twórczości.

Malaga, w której urodził się Pablo Picasso, to miasto o historii liczącej ponad 3000 lat, będące od wieków ważnym ośrodkiem handlowym nad brzegiem Morza Śródziemnego. Anna Manicka opowiada o inspiracjach Picassa mitami greckimi i rzymskimi, które zostały włączone do lokalnej kultury. Picasso jednak wybrał z mitologii swoje ulubione postaci, które wielokrotnie uwieczniał w swoich dziełach.

Ekspozycję kończy pokaz ceramiki. Picasso zajął się nią po II wojnie światowej. Przez kolejnych 20 lat zaprojektował, ozdobił i wyrzeźbił ponad 3500 przedmiotów z gliny. Część z nich, w tym te najwcześniejsze będące dumą kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, możemy podziwiać na wystawie.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Zdjęcia / Muzeum Narodowe w Warszawie

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera