„Klatki schodowe w Poznaniu”. Nieznany świat wielkopolskich kamienic.

Fotografie i historie kilkudziesięciu kamienicznych klatek schodowych znalazły się w publikacji autora strony „Klatki schodowe warte Poznania”. Są hołdem dla niewidocznej z ulicy kunsztownej architektury, a także czułym spojrzeniem na stolicę Wielkopolski, widzianą z zupełnie nowej perspektywy.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Klatki schodowe warte Poznania” to profil w mediach społecznościowych, którego autor od 2021 roku dzieli się zdjęciami poznańskich secesyjnych klatek schodowych. Zagląda do miejsc estetycznie imponujących i tych mniej zachęcających, udowadniając, że zabytkowe tralki, barwne witraże czy ścienne malowidła, mogą kryć się w najmniej spodziewanych miejscach. Niedawno ukazał się album z wyborem kilkudziesięciu miejsc, który można traktować jako nieoczywisty przewodnik po Poznaniu.

Zdjęcia opowiadają także historię miasta – wiele kamienic to ponad stuletnie gmachy, pamiętające czasy, gdy Poznań znajdował się jeszcze w zaborze pruskim. O dawnych właścicielach przypominają m.in. zachowane gdzieniegdzie napisy na skrzynkach na listy. Zdobne w secesyjne detale kamienice powstawały w bardziej zamożnych okolicach, co pozwala odkryć jakie były losy poszczególnych poznańskich dzielnic.

O secesji rozmawialiśmy z kuratorką wystawy na temat tego nurtu w sztuce, prezentowanej w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

Choć budynki zachwycają swoją historią i kunsztem wykonania zdobień, to wiele z nich popada w ruinę. Konieczne są zgodne z wytycznymi konserwatora kosztowne remonty, które nie zawsze pokrywają się z możliwościami finansowymi oraz planami aktualnych właścicieli. Przyszłość budynków oraz zachowanie architektury ich wnętrz pozostaje więc pytaniem otwartym.

O swojej pasji i pracy opowiedział Zbigniew Zachariasik – autor strony i albumu „Klatki schodowe w Poznaniu. Centrum. Jeżyce. Łazarz”.

Fot. Zbigniew Zachariasik.

„Klatki schodowe w Poznaniu”. Nieznany świat wielkopolskich kamienic – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera