83 lata po wybuchu II wojny światowej

Kiedy słowa nie wystarczają, by opisać cierpienie to właśnie sztuka staje się językiem pozwalającym na zrozumienie głębi dramatu. „Wojna” i „Pożoga” to dwie wystawy przygotowane przez Narodowe Centrum Kultury w ramach obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Od 1 września w Galerii Kordegarda oraz na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego można oglądać rzeźby, obrazy, fotografie i filmy oddające okrucieństwo hitlerowskiej i sowieckiej agresji na Polskę.

Gościem Audycji Kulturalnych jest Agnieszka Bebłowska Bednarkiewicz, kuratorka wystaw, która opowiada o pracach trzech wybitnych artystów – świadków historii. „Ekshumowany” Aliny Szapocznikow, „Niobe z czarnego pożaru” Władysława Hasiora oraz cykl obrazów – kolaży złożonych z kości i płótna Jonasza Sterna to wstrząsająca metafora zagłady człowieka.

Kuratorka opowiada również o wojennych fotografiach i unikatowych archiwalnych materiałach filmowych, ukazujących bezwzględną propagandę agresorów, które można oglądać we wnętrzu galerii.

Więcej o wystawie „Pożoga” i plenerowej odsłonie ekspozycji pt. „Wojna” usłyszą Państwo w podcaście. Zapraszamy do słuchania.

83 lata po wybuchu II wojny światowej – transkrypcja podcastu

fot. Obrona Poczty Głównej w Gdańsku, IPN.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera