„Śpiew to intymna sprawa duszy”. Czas zbiorów zespołu Z Lasu

Wokalistki zespołu Z Lasu wykonują dawne pieśni z regionu Polesia – terenu Ukrainy i Białorusi. Artystki nie tylko śpiewają, ale także pielęgnują pamięć o muzyce tradycyjnej i przypominają reguły, jakimi rządziło się niegdyś życie na wsi. Na festiwalu Wschód Kultury Inny Wymiar wystąpiły na deskach Białostockiego Teatru Lalek z programem „Czas zbiorów”.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Zespół „Z Lasu” tworzą kobiety w różnym wieku, które od lat związane są z muzyką ludową. Inspiracji, historii i odchodzących w zapomnienie umiejętności, szukały na Polesiu. Od tamtejszych kobiet uczyły się śpiewać i poznawały świat, który powoli odchodzi do przeszłości. W podzięce za lekcje śpiewu, pomagały swoim gospodyniom w pracach w polu i w domu, zgodnie z jedną z najważniejszych zasad wsi – wspierania przyjaciół i sąsiadów.

Pamięć o kulturze ludowej pielęgnowana jest na wielu poziomach: warto wspomnieć niezwykłą wystawę mody ludowej czy stałe ekspozycje w skansenach, między innymi w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

Poprzez pieśni wykonywane w określonych porach i przy szczególnych okazjach, „Czas zbiorów” opowiada o życiu wsi, dostosowanym do rytmu natury i zbiorów. Poznajemy melodie wykorzystywane, by przywołać wiosnę, śpiewane przy okazji siania, zbiorów, dożynek i wesel. Artystki na scenie nie boją się wcielać w role dzieci i przypominać piosenki towarzyszące zabawom najmłodszych.

Wykonywane tzw. białym śpiewem melodie są niezwykle melancholijne, pełne bólu i troski. Tradycyjnie były one śpiewane nie dla zabawy, a dla znalezienia ukojenia w znoju codzienności.

W Audycjach Kulturalnych o muzyce Polesia i pracy związanej z jej kultywowaniem opowiadają Jagna Knittel i Julita Charytoniuk z zespołu Z Lasu.

W Audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworu „Oj letila zozuleńka” z płyty „Głosy kobiet” nagranej przez zespół Z Lasu.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Białostockiego Ośrodka Kultury.

„Śpiew to intymna sprawa duszy”. Czas zbiorów zespołu Z Lasu – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera