„Każdy może być opowiadaczem”. Twórczość Grupy Studnia O

Grupa jest stowarzyszeniem opowiadaczy, którzy od 1997 r. zapraszają swoich słuchaczy do świata pełnego historii. W trakcie warsztatów bazują na balladach słowiańskich, ale także baśniach tatarskich, podkreślając piękno i znaczenie tradycji oraz pielęgnując umiejętność tworzenia utworów międzykulturowych.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Grupa Studnia O wywodzi się ze środowiska filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, z kierunku animacja kultury. Dobra opowieść, która wciąga słuchacza, jest bowiem nie tylko starannie stworzona, ale także przekazana w angażujący sposób. Opowiadacze sięgają po motywy baśniowe, elementy ballad i legend różnych kultur.

Prowadzone przez opowiadaczy warsztaty są także dowodem na to, że opowiadać może każdy. To, co najważniejsze, to znaleźć klucz do historii jaką chcemy przekazać – może ona zawierać wszystkie elementy, jakie są dla nas ważne.

Na festiwalu Wschód Kultury w Białymstoku, Grupa Studnia O zaprosiła uczestników do wysłuchania muzycznych opowieści o życiu i śmierci oraz wędrówki przez bezdroża, wykonując utwory oparte m.in. na balladach Adama Mickiewicza, wyśpiewała baśnie polskie, ukraińskie, a także tatarskie, w końcu – podpowiedziała jak opowiadać na specjalnych warsztatach.

O życiu opowiadacza i tym, co wyróżnia ciekawą opowieść mówi w Audycjach Kulturalnych Jarek Kaczmarek, współtwórca Grupy Studnia O.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Białostockiego Ośrodka Kultury.

„Każdy może być opowiadaczem”. Twórczość Grupy Studnia O – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera