Świat wyobraźni i rozmyślania. Wystawa fotoalbumów w Muzeum Warszawy

„Śliczna jest młodość naszego wieku” – tytuł wystawy w warszawskim muzeum zaczerpnięto z kart albumu podarowanego Franciszce w 1943 roku. Kim dokładnie była obdarowana – nie do końca wiadomo. Wiele albumów fotograficznych skrywa tajemnice, pobudzając naszą wyobraźnię do działania, zapraszając do wejścia w snutą przez nie opowieść.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Na ekspozycji w Muzeum Warszawy znalazły się albumy i karty z albumów fotograficznych stworzonych w latach 1850-1950. To zarówno osobiste pamiątki, zdjęciowe kroniki szkół czy materiały dokumentujące działanie zakładów przemysłowych albo zbiory wizerunków ściganych przez policję przestępców. Funkcji albumów fotograficznych było bowiem mnóstwo.

W podcaście rozmawiamy na ten temat z Katarzyną Adamską i Piotrem Głogowskim z zespołu kuratorskiego. Usłyszą Państwo m.in. o albumie fotograficznym z czasów okupacji, który należał do pielęgniarki Czerwonego Krzyża oraz o albumie zdjęć Leonarda Harkiewicza – jednego z najbardziej utalentowanych polskich cyklistów.

Wystawa „Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850-1950” jest częścią programu Centrum Fotografii, inicjatywy Muzeum Warszawy, której celem jest rozwijanie zainteresowania fotografią. Ekspozycję można oglądać do 26 maja 2024 roku.

Fot. Album pensjonariuszy Schroniska dla weteranów 1863 przy ulicy Floriańskiej 2. Foto Pelagia Salon Portretów L Art oraz nieznane, 1930

Świat wyobraźni i rozmyślania. Wystawa fotoalbumów w Muzeum Warszawy – transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera