„Na drugim brzegu tęczy”. 55 lat od płytowego debiutu Breakoutu

Wydanie albumu nazywane jest przez krytyków końcem ery big beatu, a co ważniejsze – początkiem rocka w Polsce. Znajdujące się na nim utwory tworzą całość, która w 1969 r. wstrząsnęła polską sceną muzyczną. Muzykę skomponował Tadeusz Nalepa, a śpiewa na niej wraz z żoną, Mirą Kubasińską.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Grupa Breakout została założona w 1968 r. w Rzeszowie – inicjatorem stworzenia rockowego zespołu odróżniającego się od bigbitowych kapel, był Franciszek Walicki, dziennikarz, autor piosenek i działacz kulturalny. Nawiązał współpracę z Tadeuszem Nalepą i jego rzeszowskim składem, który z Blackoutu zmienił się w Breakout.

„Na drugim brzegu tęczy” to debiutancki album formacji. Znalazło się na nim 10 utworów (dodatkowy, jedenasty, pojawił się na reedycji w 1991 r.), które łączyły w sobie elementy różnych muzycznych gatunków: hard rocka, bluesa, jazzu, muzyki ludowej, a nawet tanga. Podczas nagrań, gościnnie pojawił się Włodzimierz Nahorny, saksofonista i flecista. Ogromna różnorodność świadczy nie tylko o szerokich horyzontach muzyków, ale także świadomości aktualnych muzycznych trendów. Za muzykę odpowiadał Tadeusz Nalepa, a teksty pisali poeta – Bogdan Loebl oraz piszący pod pseudonimem – Franciszek Walicki.

W cyklu „Piosenka prawdę Ci powie” pojawiły się dwa utworu Breakoutu: tytułowy „Na drugim brzegu tęczy” oraz „Oni zaraz przyjdą tu” z 1971 r.

Jak mówi Wiesław Królikowski, dziennikarz muzyczny i autor książki „Tadeusz Nalepa. Breakout absolutnie”, album „Na drugim brzegu tęczy” był pomostem między muzyką młodzieżową tamtego okresu a nowoczesnym rockiem ze świata.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o fenomenie płyty oraz zespołu Breakout.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Wiesława Królikowskiego. Na zdjęciu Tadeusz Nalepa oraz Wiesław Królikowski w 1992 r. Zdjęcie wykonał Jacek Sroka.

„Na drugim brzegu tęczy”. 55 lat od płytowego debiutu Breakoutu – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera