Jak opowiedzieć o przedwojennej podlaskiej kinematografii? Twórcy wystawy zatytułowanej „Wyśniona historia kina na Podlasiu” ujęli ten temat w onirycznych fotografiach inscenizowanych. Prace stworzone z udziałem postaci związanych ze współczesnym filmem, wykonane XIX-wieczną techniką, stanowią pomost między teraźniejszością, a tym, co minęło.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
W audycji rozmawiamy o koncepcji wystawy, której wernisaż odbędzie się podczas nadchodzącego festiwalu Wschód Kultury Inny Wymiar w Białymstoku. Jak podkreśla Tomasz Adamski (Kaufman Bros & Sista), filmoznawca i jeden z pomysłodawców projektu, historia podlaskiej kinematografii jest bogatsza, niż moglibyśmy sądzić. Twórcy „Wyśnionej historii kina na Podlasiu” postanowili na nowo powołać do życia nieistniejące już miejsca związane z podlaskim filmem. W role historycznych postaci wcielili się współcześni aktorzy i ludzie kina, jak choćby Adam Woronowicz, Paweł Małaszyński czy Maciej Szupica.
Fotografie stworzył Andrzej Górski, który w podcaście opowiada o kulisach sesji wykonanej w technice mokrego kolodionu. Ta metoda rozwinęła się w latach 60. XIX wieku i ze względu na stosunkowo niski koszt utrwalania obrazu, zrewolucjonizowała ówczesną fotografię. W audycji usłyszą Państwo o unikalnym charakterze fotografii i pracach nad filmowo-fotograficznym projektem.
Wystawę będzie można obejrzeć do 21 września 2021 roku we foyer białostockiego kina Forum. Szczegółowy program festiwalu Wschód Kultury Inny Wymiar, współorganizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, znajdą Państwo na stronie wydarzenia.
Fot. dzięki uprzejmości organizatorów wystawy.
Wyśniona historia kina na Podlasiu – transkrypcja podcastu