Nie powiemy kto zabił. Powiemy jednak jak do tego doszło, że Wojciech Chmielarz w swojej najnowszej książce „Wyrwa” oszukuje czytelników i dlaczego oni chcą być okłamywani. Okazuje się, że czytamy książki rozrywkowe, żeby sprawdzić swój spryt i przechytrzyć autora, a jeśli nie uda nam się to, paradoksalnie… jesteśmy zadowoleni.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Pisarz opowiada nam też o sposobie konstruowania kryminału. Okazuje się bowiem, że pisanie poprzedza długa praca koncepcyjna. A żeby wpaść na pomysł napisania ciekawej historii wystarczy znaleźć się w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie, np. przechodząc obok warszawskiego zamkniętego osiedla.
Wojciech Chmielarz opowiada też o problemach społecznych, o których pisze w „Wyrwie”. To kryminał o losach małżeństwa z kilkunastoletnim stażem. Ich kłótnie prowadzą do tragedii. Janina i Maciej Tomscy na pierwszy rzut oka wydają się szczęśliwi, jednak to tylko pozory.
Autor opowiada też o swoich mistrzach. Co więc czytać? Które kryminały są warte uwagi i które – według naszego rozmówcy – mogą stać na półce z literaturą piękną?
Zapraszamy do słuchania.
Fot. Wydawnictwo Marginesy.
Wyrwa. Rozmowa z Wojciechem Chmielarzem – transkrypcja podcastu