Wygramy my albo oni. Pierwsza pełna biografia Kazimierza Górskiego

Napisać biografię trenera Kazimierza Górskiego bez informacji o piłce nożnej – taki cel postawił sobie Mirosław Wlekły. Reporterowi nie udało się nie wspomnieć w książce o sporcie, ale w rozmowie z Katarzyną Oklińską przyznaje, że nie to było najważniejsze. „Górski. Wygramy my albo oni” to pierwsza pełna biografia trenera tysiąclecia, a o pracy nad nią opowiada nam autor.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Mirosław Wlekły odtworzył życie Kazimierza Górskiego od narodzin. Prześledził losy rodziny i przodków, odkrył nieznane dotąd historie i spotkał się z kilkudziesięcioma osobami, które znały trenera. Autor przyznaje, że nigdy nie interesował się piłką nożną, ale zafascynowała go postać sportowca, który w dzieciństwie grał w piłkę nożną w tajemnicy przed mamą.

Reporter opowiada o losach selekcjonera reprezentacji Polski, który doprowadził do triumfu na igrzyskach olimpijskich w 1972 r. w Monachium. Jednak naszego gościa bardziej interesuje droga, jaką przebył niedoceniany Kazimierz Górski do zdobycia złotego medalu. Jak się okazuje, został trenerem bez wielkich nadziei przełożonych, a jego sukces odbija się echem do dziś.

Fot. dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak.

Wygramy my albo oni. Pierwsza pełna biografia Kazimierza Górskiego – transkrypcja podcastu

 

Okładka książki „Górski. Wygramy my albo oni”

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Katarzyna Oklińska

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera