Hałas w Kordegardzie. Malarstwo klasyka polskiej sztuki współczesnej

Obraz przedstawiający dwa podłużne kształty przypominające przezroczyste rurki, których końce zostały przypalone – są poczerniałe. W środku jednej rurki znajduje się fioletowy pręt.

Malarstwo Józefa Hałasa można oglądać jak pory roku – mówi Katarzyna Haber, która jest jedną z kuratorek nowej wystawy w Kordegardzie – Galerii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie. Na ekspozycji można obejrzeć wybrane dzieła polskiego klasyka sztuki współczesnej. Selekcji obrazów dokonał sam twórca w 2003 roku. Wtedy nie zobaczył ich ten, dla którego zostały zebrane. Dlaczego? Odpowiedź znajdą Państwo w naszej audycji.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Józef Hałas to artysta czerpiący inspiracje z natury, przede wszystkim z górskich i morskich pejzaży. Trudno jednak doszukać się w jego obrazach dosłownego przenoszenia realistycznych widoków. To sztuka wyniesiona na wysoki poziom abstrakcji, której forma świadczy o wielkości malarza. Uroku pracom Józefa Hałasa dodaje specyficzna, miękka i ciepła kolorystyka. Wystawę można zobaczyć wirtualnie.

Rozmowę publikujemy w Międzynarodowym Dniu Muzeów. W tym roku nie obchodzimy go tak hucznie jak w pozostałych latach. Mamy jednak nadzieję, że dzięki wywiadowi o nowej wystawie w Kordegardzie damy początek świętowaniu tego wyjątkowego dnia.

Więcej o wystawie malarstwa Józefa Hałasa w Galerii Narodowego Centrum Kultury.

Więcej o Józefie Hałasie.

Na fotografii obraz „Przeciwstawienie z różowym” Józefa Hałasa.

Hałas w Kordegardzie. Malarstwo klasyka polskiej sztuki współczesnej – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Katarzyna Oklińska

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera