„Szklane życiorysy” – historie polskich projektantek szkła na wystawie we Wrocławiu

Od pionierek tworzących tuż po II wojnie światowej przez pierwsze absolwentki wrocławskiej Katedry Szkła, po projektantki współczesne. Muzeum Narodowe we Wrocławiu prezentuje wystawę poświęconą polskim designerkom szkła. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy na ten temat z dr Barbarą Banaś.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„W czasach PRL-u projekty, które powstawały masowo w rozlicznych wówczas w Polsce hutach szkła, pozostawały w większości anonimowe i nie były podpisywane nazwiskami projektantów” – mówi kuratorka wystawy zatytułowanej „Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945-2020)”. To jedna z podstawowych trudności związanych z badaniem historii szklanych obiektów użytkowych w Polsce.

Na wrocławskiej wystawie możemy oglądać prace ponad dwudziestu projektantek. Jak mówi dr Barbara Banaś, „niektóre z nich wiązały się z hutami na całe swoje zawodowe życie, pracując w nich po trzy, cztery dekady”. Jak radzą sobie designerki, którym przyszło zmierzyć się z diametralnie inną sytuacją gospodarczą, po upadku i zamknięciu przeważającej części hut? To jedno z pytań postawionych przez twórców wystawy. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy na ten temat.

Wystawa prezentowana jest w Muzeum Narodowym we Wrocławiu do 14 stycznia 2024 roku.

W jednym z naszych podcastów odwiedzaliśmy Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.
O wybranych projektach polskiego wzornictwa usłyszą Państwo w cyklu „Dizajn w formie”.

Zdjęcie główne: Katarzyna Hałas, Wazony „Kongo”, szkło sodowe, barwione w masie, szlifowane, piaskowane, dla Amer-Glass, produkcja Huta DECO-GLASS w Krośnie, własność artystki, fot. Arkadiusz Podstawka, MNWr

„Szklane życiorysy” – historie polskich projektantek szkła na wystawie we Wrocławiu – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera