Szajna: Mierzę celniej, bo na pudła nie mam czasu

W całej jego twórczości pobrzmiewa echo wojny oraz niesionego przez nią niewyobrażalnego cierpienia. Poprzez sztukę przetwarzał traumę doświadczeń obozowych i zastanawiał się nad kondycją człowieka na „śmietniku cywilizacji”. O Józefie Szajnie rozmawiamy w związku z wystawą w Muzeum Karykatury, przygotowaną z okazji setnej rocznicy urodzin malarza, scenografa i wizjonera teatru.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Gościem podcastu Narodowego Centrum Kultury jest dr Karolina Prymlewicz, kuratorka wystawy „Szajna: Mierzę celniej, bo na pudła nie mam czasu”. Ekspozycja prezentuje m.in. figury stworzone do przedstawienia „Replika”, asamblaże, kolaże czy zdjęcia ze spektakli teatralnych wyreżyserowanych przez Józefa Szajnę. Odwiedzający mogą zobaczyć również mniej znane prace artysty, jak karykatury i rysunki erotyczne.

„W tym jest bardzo poważna satyra – oskarżenie historii, oskarżenie człowieka za to, że występuje przeciwko sobie, przeciwko bliźnim i niszczy świat wokół siebie” – mówi kuratorka wystawy. W podcaście usłyszą Państwo o powtarzających się w twórczości Józefa Szajny motywach oraz o pracach stworzonych w ramach cykli „Mrowisko” czy „Gęby – maski”.

Ekspozycję można oglądać w warszawskim Muzeum Karykatury do 11 grudnia 2022 roku.

Na zdjęciu Józef Szajna, fot. Wojciech Plewiński. Zdjęcia dzięki uprzejmości organizatorów.

Szajna. Mierzę celniej, bo na pudła nie mam czasu – transkrypcja podcastu

 

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera