Ponadpokoleniowe porozumienie, czyli wspólna podróż do Itaki

„Itaka” to nie tylko multimedialny projekt muzyczno-teatralny przygotowany przez muzyków, studentów Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Artystów starszego pokolenia. To także film dokumentalny, warsztaty i szereg działań, dowodzących, że istnieje możliwość artystycznego porozumienia bez względu na wiek.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Itaka” to efekt współpracy Stowarzyszenia Kwadrofonik z Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Udział w projekcie wzięli mieszkańcy Domu Artystów Weteranów Scen Polskich m.in. legendarne polskie aktorki: Emilia Krakowska, Maja Komorowska oraz Barbara Krafftówna. Było to ostatnie wydarzenie artystyczne, w jakim odtwórczyni Felicji w filmie „Jak być kochaną” (reż. Wojciech Jerzy Has) wzięła udział.

Jednym z najważniejszych punktów projektu jest multimedialny spektakl oparty na oryginalnej muzyce Sławomira Wojciechowskiego. W spektaklu wykorzystane zostały nagrania wideo z udziałem mieszkańców Skolimowa. Całość wyreżyserował Przemysław Klonowski. Autorskie libretto nawiązuje do mitów greckich oraz podróży i poszukiwaniach Odyseusza i Telemacha.

Trzyletni program projektu obejmował także reportaż filmowy „Droga do Itaki” w reżyserii Doroty Migas-Mazur, dokumentujący działania międzypokoleniowe oraz cykl warsztatów i spotkań z udziałem seniorów i młodzieży. Całość była próbą połączenia pokoleń, spojrzenia na sztukę z punktu widzenia adeptów oraz weteranów. Wyzwaniem były spotkania wokół przemijania świata – jak wspomniała w filmie jedna z mieszkanek Skolimowa, aktorka Halina Jabłonowska: „chcę pokazać, że jeszcze jestem”.

O niezwykłym projekcie opowiedzieli w Audycjach Kulturalnych jego koordynatorzy: kierowniczka produkcji ze Stowarzyszenia Kwadrofonik Katarzyna Renes oraz kompozytor i autor muzyki Sławomir Wojciechowski.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Akademii Teatralnej.

Ponadpokoleniowe porozumienie, czyli wspólna podróż do Itaki – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera