Świat kolaży Magdy Hueckel

Na wystawę „Boga”, którą można oglądać w Poznaniu składają się trzy cykle prac. Przedstawiają one najważniejsze dla Hueckel inspiracje, wątki i tematy zrealizowane w technice kolażu. To opowieść o przeszłości, odkryciach naukowych, a także kobiecości.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Magda Hueckel jest artystką wizualną, scenografką, fotografką teatralną, a także założycielką fundacji „Zdejmij Klątwę”. Na wystawę „Boga” składają się prace z trzech cykli: „Żenszczina”, „Menady” oraz „In my Garden”.

We wszystkich pracach Hueckel widać inspirację materiałami archiwalnymi: cykl Menady to kolaż portretów kobiecych z lat 60. I 70. znalezionych w starej piwnicy. Z kolei „In my garden” to prace inspirowane rycinami ze starych atlasów geograficznych, anatomicznych i podręczników astronomicznych oraz książek przyrodniczych. Hueckel odnosi się do prób opisywania i rozumienia świata poprzez naukę. Dyskutuje też z perspektywą antropocentryczną i jak sama mówi, w swoich pracach „miesza porządki”.

Z kolei „Żenszczina” to cykl zainspirowany wydaną w 1885 książkę autorstwa Heinricha Plossa. Zaproponowane przez naukowca przedmiotowe podejście do kobiet, Hueckel zastąpiła groteskową publikacją, wypełnioną kolażami opartymi na materiałach archiwalnych.

Wystawę „Boga” w Galerii PF w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu można oglądać do 26 marca 2023 r.

O wystawie opowiedziała w Audycjach Kulturalnych jej twórczyni, Magda Hueckel.

Zdjęcia dzięki uprzejmości CK Zamek / fot. M. Kaczyński

Świat kolaży Magdy Hueckel – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera