„Nieskończoność dalekich dróg” Zofii Rydet

Warszawska galeria Raster prezentuje 36 fotografii z rzadko eksponowanego cyklu autorstwa Zofii Rydet. To oryginalne czarno-białe odbitki z serii zatytułowanej „Nieskończoność dalekich dróg”. O wystawie rozmawiamy z Łukaszem Gorczycą.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Cykl przedstawiający trzy motywy – drogi, znaki i krzyże – to opowieść o polskim krajobrazie. Można go również interpretować jako metaforę ludzkiego życia. Jak przekonuje nasz rozmówca, warto także spojrzeć na te zdjęcia jak na osobne obrazy, w których tkwi indywidualna, wizualna siła. Artystka po raz pierwszy zaprezentowała tę serię prac w 1980 roku.

W jaki sposób na zdjęciach powstały przebarwienia i fragmenty nietypowo ciemnego nieba? Co łączy te fotografie z najsłynniejszym, monumentalnym cyklem Rydet – „Zapisem socjologicznym”? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w podcaście.
Wystawę można oglądać w galerii Raster do 25 marca 2023 roku.

Zachęcamy również do wysłuchania rozmowy z badaczem twórczości Zofii Rydet – Karolem Jóźwiakiem oraz zmarłym w 2021 roku reżyserem, fotografem, a także przyjacielem artystki – Andrzejem Różyckim.

Zdjęcia dzięki uprzejmości galerii Raster.

„Nieskończoność dalekich dróg” Zofii Rydet- transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera