Stanisław Szukalski. Fotografista

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu po raz kolejny prezentuje prace artysty, obok którego nie można przejść obojętnie. Szeroki wachlarz dziedzin twórczych Stanisława Szukalskiego dopełnia fotografia. O mniej znanym obszarze działalności „Stacha z Warty” rozmawiamy w tym podcaście.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Na przełomie XIX i XX wieku w świecie artystycznym niezwykle istotną rolę pełniło wykreowanie własnego wizerunku. Z pewnością jedną z barwnych, kontrowersyjnych wręcz postaci był Stanisław Szukalski, rozpoznawalny dziś głównie dzięki swoim rzeźbom. Przez większość życia twórcy towarzyszyła fotografia. 30 zdjęć jego autorstwa prezentuje aktualna wystawa w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
Mówiono, że „jak narcyz zapatrzony jest we własną osobę”. Taki obraz „Stacha z Warty” znajdziemy również na przedstawiających go zdjęciach. Wystawa „Stanisław Szukalski. Fotografista” prezentuje autoportrety artysty oraz zdjęcia wykonywanych przez niego obiektów. Jednak, jak przekonuje kuratorka ekspozycji Agnieszka Bartków, „nie była to zwykła dokumentacja”. O tym, jakie miejsce w życiu Szukalskiego zajmowała fotografia, usłyszą Państwo w audycji.

Wystawa „Stanisław Szukalski. Fotografista” potrwa do 3 kwietnia 2022 roku.

Zdjęcia z wystawy dzięki uprzejmości Muzeum Górnośląskiego.

Stanisław Szukalski. Fotografista – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera