Śladami „Noblisty z Wrzeszcza”, czyli spacery szlakiem Güntera Grassa

Dzięki publikacji „Wędrówki z Günterem Grassem. Literacka kartografia miasta”, Gdańsk można odkrywać z zupełnie nowej perspektywy. Dziewięć tras opracowanych przez „grassologów” pozwala podążać śladami artysty, a także odkrywać dialog, jaki z jego twórczością prowadzą współcześni pisarze związani z Gdańskiem.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Günter Grass jest twórcą m.in. trylogii gdańskiej, czyli powieści „Blaszany bębenek” (1959), „Kot i mysz” (1961) oraz „Psie lata” (1963). W 1999 r. został uhonorowany nagrodą Nobla. Mimo wyjazdu do Niemiec, do końca życia podkreślał swoje związki z Gdańskiem: został honorowym obywatelem miasta oraz otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego za całokształt twórczości. Od 2003 działa Stowarzyszenie Güntera Grassa, które inicjuje działania związane z pisarzem i jego twórczością. To właśnie przedstawiciele Stowarzyszenia są autorami dziewięciu tras, które znajdujemy w przewodniku.

Wędrując z książką w ręku możemy odkryć Wrzeszcz, dzielnicę w której Grass spędził dzieciństwo, tereny Stoczni Gdańskiej, poznać opisywane przez noblistę relacje polsko-żydowskie, a także związki z Kaszubami. Spacery to również szansa na dostrzeżenie jego związków ze sztuką i architekturą oraz dialogu, jaki z twórczością Grassa prowadzą współcześni pisarze. A jeśli ktoś w trakcie spaceru zgłodnieje, może wybrać się w słodko-gorzką podróż szlakiem kulinarnych doświadczeń pisarza.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o miejscach, z którymi związani byli inni literaci, możecie sięgnąć po książkę Marzeny Mróz-Bajon „Domy pisarzy”.

Bogato ilustrowana książka uzupełniona o dokładne mapy to nie tylko pretekst do przyjemnego spaceru. To także możliwość zagłębienia się w świat Grassa – wnikliwego obserwatora, będącego uczestnikiem wielkiej historii i poszukującego przyczyn zjawisk, które opanowały świat.

O książce w Audycjach Kulturalnych opowiedziała prof. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, literaturoznawczyni z antropologicznym zacięciem, prezeska Stowarzyszenia Güntera Grassa i współredaktorka książki.

Zdjęcia dzięki uprzejmości prof. Borzyszkowskiej-Szewczyk i Instytutu Bałtyckiego.

Śladami „Noblisty z Wrzeszcza”, czyli spacery szlakiem Güntera Grassa – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera