„To wszystko nie robi się samo. Rozmowy na zapleczu kultury” to zbiór rozmów, które autorka przeprowadziła z osobami, bez których nie istniałyby ani instytucje, ani wydarzenia kulturalne. Spełniają się pracując „w drugim szeregu” – realizują swoje pasje i… wcale nie chcą pojawiać się w świetle reflektorów.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Książka Aleksandry Boćkowskiej, reportażystki i dziennikarki, zbiera w jednym tomie rozmowy, które od 2019 r. publikowane były na łamach „Dwutygodnika”. Ich bohaterami są osoby zaangażowane w kulturę na najróżniejszych szczeblach: są wśród nich tłumaczki na język migowy, konsultantki intymności, menadżer muzyków, redaktor książek czy reasercherka. Wszystkich łączy ogromne zaangażowanie w pracę, którą wykonują, a także duża niechęć do publicznych występów, a nawet opowiadania o swoich obowiązkach.
W książce pojawiają się opiekunki Kina Żeglarz w Jastarni. Były one także bohaterkami jednego z odcinków naszego podcastu.
Autorka zwraca uwagę na ogromną rolę wszystkich „niewidocznych” ludzi, dzięki którym filmy, książki czy koncerty mogą powstać. Nie pomija także pracowników kultury na szczeblu lokalnym, kinooperatorów, bibliotekarzy czy dyrektorów domów kultury, których rola jest szczególnie istotna: dzięki ich zaangażowaniu dostęp do kultury jest możliwy także poza dużymi miastami.
W rozmowach pojawiają się wątki wspólne dla wszystkich, niezależnie od zawodowej hierarchii i wykonywanego zawodu. Są nimi poświęcany pracy czas, ogromna pasja, problemy finansowe, dysproporcje i podziały występujące w środowisku, a także współpraca z władzami samorządowymi. To także opowieść o zmianach, które powoli następują w polskiej kulturze: to zwiększająca się z każdym rokiem troska o dostępność dla osób z niepełnosprawnościami czy dbałość o komfort artystów, przejawiająca się m.in. zatrudnianiem na planach zdjęciowych konsultantów intymności.
W Audycjach Kulturalnych o książce „To wszystko nie robi się samo. Rozmowy na zapleczu kultury” opowiedziała jej autorka, Aleksandra Boćkowska.
Zdjęcie: Wydawnictwo Czarne.
Montażyści, tłumaczki, technicy – rozmowy na zapleczu kultury – transkrypcja podcastu