Dwie flagi. Opowieść o Żydowskim Związku Wojskowym

Wiosną 1943 roku w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Jego przebieg z perspektywy bojowników Żydowskiego Związku Wojskowego przedstawia film dokumentalny Jolanty Kessler. Produkcja przybliża historię jednej z dwóch organizacji bojowych w getcie, dotąd często pomijanej w opracowaniach i wspomnieniach dotyczących zrywu.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Żydowski Związek Wojskowy był związany z prawicowymi ugrupowaniami żydowskimi. Jego udział w powstaniu w getcie jest przedmiotem burzliwych dyskusji historyków, a zeznania świadków i bojowników ŻZW były wielokrotnie podważane. Tematowi przyjrzała się reżyserka Jolanta Kessler, którą gościmy w Audycjach Kulturalnych. „Dostałam się nagle do pojedynku, w którym w ogóle nie byłam stroną, bo tylko szukałam prawdy i byłam zaskoczona, że ta prawda przez tyle lat pozostawała w ukryciu” – mówi w podcaście. „To była bardzo trudna praca, właśnie ze względu na to, że nie miałam gotowych opracowań, uzgodnionych faktów, nazwisk. (…) Na gorąco odkrywałam pewne rzeczy” – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o kulisach pracy filmowca i poszukiwaniu prawdy. Jolanta Kessler wspomina w rozmowie m.in. poruszające spotkanie z Ziutą Hartman – bojowniczką Żydowskiego Związku Wojskowego. Zapraszamy do słuchania.

Film mogą Państwo obejrzeć bezpłatnie na platformie VOD.

Fot. kadry z filmu.

Dwie flagi. Opowieść o Żydowskim Związku Wojskowym – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera