„Różewicz odcyfrowany” – nieznane oblicze poety we wrocławskim „Ossolineum”

Wystawa „Pan Tadeusz Różewicz” we wrocławskim Muzeum Pana Tadeusza została wzbogacona o cztery tysiące zdjęć pochodzących z prywatnej kolekcji rodziny artysty. Pozwalają one zobaczyć Różewicza z innej, bardziej prywatnej strony. O niej też opowiadają bohaterowie filmu „Widziałem raz Pana Różewicza”.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Tadeusz Różewicz (1921-2014) był poetą, dramaturgiem i prozaikiem należącym do Pokolenia Kolumbów. Pierwszy tomik jego wierszy pt. „Echa leśne” został wydany jeszcze w trakcie okupacji, w 1944 r. Światową sławę i rozpoznawalność przyniósł mu dramat „Kartoteka”, napisany w okresie fascynacji twórczością Becketta i Ionesco. Różewicz pozostawił po sobie kilkadziesiąt tomów wierszy i poematów.

Jego rękopisy, marginalia (Różewicz regularnie zapisywał marginesy czytanych tekstów, często w sposób bardzo dosadny), zdjęcia i korespondencję można oglądać we Wrocławiu, gdzie mieści się Muzeum Pana Tadeusza (oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich), na wystawie „Pan Tadeusz Różewicz”. Poeta przyjechał z rodziną do Wrocławia w 1968 r. i spędził w nim resztę życia, stając się niezwykle ważnym dla miasta artystą i zapisując się w świadomości jego mieszkańców. Dowodem na to jest film przygotowany przez Muzeum pt. „Widziałem raz Pana Tadeusza”, w którym o Różewiczu opowiadają nie tylko jego bliscy i przyjaciele, ale także sąsiedzi, ludzie, którzy znali go chociażby z codziennych zakupów, a także czytelnicy przychodzący na spotkania autorskie.

Teksty Różewicza do dziś są adaptowane, interpretowane i wystawiane. O słuchowisku na podstawie dramatu „Wyszedł z domu” można posłuchać tutaj: https://audycjekulturalne.pl/zasluchac-sie-w-rozewiczu/

Na wystawie można oglądać efekty projektu „Różewicz odcyfrowany – digitalizacja archiwum rodzinnego poety”. Składają się na nią materiały przekazane do Muzeum przez wnuczkę Różewicza, Julię. Na czterech tysiącach zdjęć poznajemy artystę z dużo bardziej osobistej strony – podczas rodzinnych uroczystości, w czasie spacerów w ulubionych parkach czy spotkań z czytelnikami.

Do zdigitalizowanego archiwum można też zajrzeć, pobierając mobilną aplikację przygotowaną przez Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.

O projekcie digitalizacji w Audycjach Kulturalnych opowiedział Marcin Szyjka z Gabinetu Świadków Historii Muzeum Pana Tadeusza.

Zdjęcia / Muzeum Pana Tadeusza.

„Różewicz odcyfrowany” – nieznane oblicze poety we wrocławskim „Ossolineum” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera