Pomniki oporu – opowieść o bohaterach getta warszawskiego

„Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943-1956)” to najnowsza wystawa czasowa przygotowana przez Żydowski Instytut Historyczny. Jest to jak dotąd największa i najbardziej zróżnicowana prezentacja sztuki opowiadającej o dramacie warszawskich Żydów.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W Audycjach Kulturalnych odwiedzamy wystawę, by porozmawiać z jej pomysłodawcą i współautorem – Michałem Krasickim. O wyjątkowości ekspozycji przesądza fakt, że artystyczny komentarz do tamtych wydarzeń powstawał właściwie tylko do końca lat 50. XX wieku. Później sztuka o zagładzie w getcie warszawskim milczała, zajmowali się nią wyłącznie pojedynczy artyści.

Kuratorski wybór eksponatów, poprzedzony wielomiesięcznymi badaniami jest unikatowy. Na wystawie można zobaczyć 100 dzieł, wśród nich m.in. prace Aliny Szapocznikow, Natana Rapoporta (autora Pomnika Bohaterów Getta), Tadeusza Kulisiewicza, Andrzeja Wajdy czy Henryka Hechtkopfa.

Michał Krasicki rozpoczyna swoją opowieść od rysunków Haliny Ołomuckiej, jednej z nielicznych artystek, która widziała zagładę na własne oczy a pokazane prace stworzyła jeszcze w trakcie powstania.

Na ekspozycji można zobaczyć również makietę ruin getta wraz z bunkrem Anielewicza, która powstała na pierwszą wystawę poświęconą zagładzie. Pomysłodawcy prezentacji zbudowali ją jako symbol pustki. Nie mieli eksponatów ani dzieł sztuki. Pamięć o powstaniu miała być wymazana, zatem po Żydach getta warszawskiego nie zostało prawie nic.

Gość Audycji Kulturalnych opowiada ponadto o powstałych po wojnie plakatach, m.in. plakacie stworzonym przez Andrzeja Wajdę, a także o dziełach Bronisława Linke, Aliny Szapocznikow i socrealistycznych obrazach, którym Żydowski Instytut Historyczny przywraca pamięć.

Wystawa czynna jest do 1 października 2023 roku. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Pomniki oporu – opowieść o bohaterach getta warszawskiego – transkrypcja podcastu

 

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera