„Poli Raksy twarz”. Historia ikony kina lat 60.

W książce „Poli Raksy twarz” Krzysztof Tomasik przypomina początki filmowej i teatralnej kariery słynnej Marusi z „Czterech Pancernych i psa” oraz jej najważniejsze role. Poszukuje też odpowiedzi na pytanie, dlaczego aktorka zdecydowała się zniknąć z życia publicznego.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Tytuł książki nawiązuje do tekstu słynnej „Autobiografii” zespołu Perfect. Słowa przeboju (autorstwa Bogdana Olewicza) odnoszą się do wybuchu zachwytu nad młodziutką aktorką, po jej występie w filmie „Szatan z siódmej klasy” z 1960 r. Do podkochiwania się w koleżance z planu przyznawał się nawet Krzysztof Krawczyk, który był wówczas statystą.

Raksa szybko stała się jedną z najważniejszych aktorek lat 60. Role w swoich filmach powierzali jej Aleksander Ścibor-Rylski, Wojciech Jerzy Has, Andrzej Wajda czy Janusz Majewski. W przeciwieństwie do wielu ówczesnych aktorek, odgrywała postacie delikatne i niewinne, a choć należała do elity filmowego świata, próżno było szukać skandali z jej udziałem.

Poza kinem, aktorka występowała na scenach teatralnych, m.in. w Teatrze Powszechnym w Łodzi oraz Teatrze Współczesnym w Warszawie, a także w teatrze telewizji oraz widowiskach artystycznych prezentowanych na szklanym ekranie. Zaczęła jednak wycofywać się z życia publicznego – ostatnim filmem w jakim zagrała jest „Uprowadzenie Agaty” z 1993 r. Później zajmowała się projektowaniem kostiumów oraz redagowaniem tekstów związanych z modą i wystrojem wnętrz.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorem książki „Poli Raksy twarz”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne, Krzysztofem Tomasikiem.

Zdjęcia pochodzą z prywatnego archiwum Autora. Fotografie książki dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czarne.

„Poli Raksy twarz”. Historia ikony kina lat 60. – transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera