Wojenna rzeczywistość oczami Alevtiny Kakhidze

Muzeum Warszawy prezentuje rysunki, które ukraińska artystka codziennie publikuje w mediach społecznościowych. To niezwykły zapis życia w ogarniętych wojną okolicach Kijowa.

Alevtina Kakhidze to jedna z najważniejszych ukraińskich artystek współczesnych, rysowniczka i performerka. Mieszka i tworzy w miejscowości Muzyczi, położonej 26 km od Kijowa. W swoim domu stworzyła pracownię, do której zapraszała na rezydencje artystów z całego świata. Po inwazji wojsk rosyjskich zdecydowała się pozostać na miejscu. Rysunkowe komentarze powstają w jej domu oraz w piwnicy, która pełni rolę tymczasowego schronu. Artystka codziennie łączy się ze swoimi obserwatorami za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Kakhidze rysuje prostą kreską i dopisuje komentarze w języku rosyjskim i angielskim. Oszczędnej formie towarzyszy ostry i bezpośredni komentarz poświęcony otaczającej ją rzeczywistości. Na wyraźne życzenie artystki, prace które można oglądać w przestrzeni obok Galerii Rynek 30, są wyświetlane na tabletach, nawiązując do sposobu, w jakim Kakhidze kontaktuje się ze światem. Więcej usłyszą Państwo w rozmowie z Karoliną Puchałą-Rojek.

Prezentacja prac artystki trwa od 30 marca do 8 maja.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera