„MAPY” – ukraińska sztuka w Kordegardzie

Są w różnym wieku, tworzą w różnych technikach. Wszyscy trzej pochodzącą z objętej wojną Ukrainy. Ich prace, dla których wspólnym mianownikiem okazały się mapy, znalazły się w przestrzeni Kordegardy.

Na wystawie „MAPY” zobaczą Państwo malarstwo Nikity Tsoya, rysunki i grafiki Vasyla Savchenki oraz rzeźby Oleha Kapustyaka. „Mam wrażenie niesamowitego profetyzmu tych prac” – mówi w podcaście kuratorka wystawy, Katarzyna Haber. „One są przesiąknięte grozą, mimo że powstawały przed wojną. Jest w tych pracach jakieś przeczucie nadchodzącego kataklizmu”. W rozmowie usłyszą Państwo, jak powstawała wystawa.

Naszym gościem jest również jeden z artystów, których prace znalazły się w przestrzeni Kordegardy – Vasyl Savchenko. Twórca opowiada o monumentalnym cyklu „MP”, przedstawiającym emocjonalną mapę ludzkiego ciała. Usłyszą Państwo również o łączeniu akwaforty i technik komputerowych, czemu artysta daje wyraz w „Generatywnym średniowieczu”. Zapraszamy do słuchania!

Wystawę „MAPY” mogą Państwo oglądać do 24 kwietnia 2022 roku w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury. Wyjątkowo galeria będzie otwarta również w Poniedziałek Wielkanocny, od godziny 11:00 do 19:00.

fot. Danuta Matloch.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera