Opowieść o dzieciństwie w Państwowym Muzeum Etnograficznym

„Wystawa Dzieciństwo to refleksja dotycząca tego, kim było i kim jest obecnie dziecko oraz w jaki sposób zmiana jego statusu wpływa na różne sfery życia rodzinnego, społecznego, a nawet gospodarczego” – piszą kuratorki ekspozycji. Na wystawie w Państwowym Muzeum Etnograficznym odkrywamy historię sześciorga małych bohaterów, którym przyszło dorastać w różnych czasach.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Ekspozycję otwiera historia Janka, który przyszedł na świat we wsi na terenie zaboru rosyjskiego w 1890 roku. Jak mogło wyglądać jego dzieciństwo? Z czym związane były jego codzienne obowiązki? A jak wolne chwile spędzała urodzona 30 lat później Hania?

Poruszając się po wystawie odkrywamy kolejne aspekty dziecięcego życia i – co najistotniejsze – możemy dostrzec stopniową zmianę jego statusu społecznego, której najlepszym potwierdzeniem jest historia bliźniaków – Julki i Kuby urodzonych w 2010 roku.

W Audycjach Kulturalnych opowiada o tym Małgorzata Kunecka – jedna z kuratorek ekspozycji. W podcaście usłyszą Państwo o tym, jak skonstruowana jest wystawa i na co zwrócić szczególną uwagę podczas wizyty w muzeum. Zapraszamy do słuchania!

Zdjęcia dzięki uprzejmości Państwowego Muzeum Etnograficznego.

Opowieść o dzieciństwie w Państwowym Muzeum Etnograficznym – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera