W atelier artysty. Odwiedzamy Gabinet Fotografii

„Już w momencie pojawienia się fotografii na przełomie lat 30. i 40. XIX wieku, fotografia była bardzo ściśle związana ze światem sztuki” – mówi kuratorka IV odsłony Gabinetu Fotografii w Muzeum Narodowym w Warszawie. Z Anną Masłowską rozmawiamy o tym, w jakich okolicznościach fotografia pojawiła się w pracowniach artystycznych.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Gabinet Fotografii to przestrzeń stworzona z myślą o prezentowaniu muzealnej kolekcji fotografii z XIX i początku XX wieku. Do 18 czerwca 2023 roku znajdziemy tam ekspozycję oryginalnych odbitek, zatytułowaną „W atelier artysty”. Fotografie te przedstawiają wnętrza pracowni artystycznych i twórców podczas pracy. Zainscenizowane ujęcia służyły m.in. jako rodzaj artystycznego portfolio. Dzięki unowocześnieniu tego medium w latach 80. XIX wieku, artyści mogli wykonywać fotografie własnoręcznie – bez udziału profesjonalnych fotografów. W Gabinecie Fotografii nie zabrakło prac wykorzystywanych przez twórców jako materiały pomocnicze podczas rzeźbienia czy malowania.

Jak mówi w rozmowie Anna Masłowska, fotografie z tego okresu to „najbardziej wrażliwe pod względem konserwatorskim obiekty muzealne, wymagające specjalnych warunków eksponowania”. Co istotne, wizyta w Gabinecie Fotografii umożliwia obcowanie z oryginalnymi pracami. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Zdjęcia i reprodukcje prac dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Warszawie.

W atelier artysty. Odwiedzamy Gabinet Fotografii – transkrypcja podcastu

 

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera