Abecadło Kordegardy – „W jak wizualność”

W kolejnym odcinku cyklu “Abecadło Kordegardy” rozmawiamy o wizualności jako wyzwaniu współczesnych galerii sztuki.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Przemiany ustrojowe zadecydowały o polu wizualnym, które stało się punktem odniesienia dla artystów. (…) Jeśli mówimy o wizualności, właściwie mielibyśmy na myśli różne praktyki widzenia, które wiążą się ze społecznym polem – polem debaty dotyczącej tego, kto jest widziany, a kto nie. Lata 90. stanowią istotną cezurę i otwarcie na zjawiska sztuki zachodniej” – mówi dr Kamila Dworniczak, adiunkt w Katedrze Teorii Sztuki Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

W latach 1990-2001 galerią Kordegarda kierowała Danuta Wróblewska, dzięki której do programu galerii włączeni zostali nieznani wcześniej w Polsce artyści emigracyjni. Ich dorobek nie mógł być eksponowany w poprzednim ustroju. Więcej o działalności Kordegardy w latach 90. usłyszycie w odcinku „D jak Danka” Abecadła Kordegardy.

****

Galeria Kordegarda jest miejscem znajdującym się na trasie Traktu Królewskiego, między obecną siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Pałacem Prezydenckim. Powstała w drugiej połowie osiemnastego wieku jako miejsce strzegące wejścia na teren zespołu pałacowego, należącego do Marii Zofia Denhoff z Sieniawskich oraz Augusta Aleksandra Czartoryskiego. Na przestrzeni lat pełniła wiele funkcji: była strażnicą, sklepem, księgarnią, aż w końcu stała się galerią sztuki – miejscem, które nieprzerwanie od lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku pokazuje sztukę polską i zagraniczną, dawną i współczesną. Obecnie, od dwa tysiące jedenastego roku, Kordegarda znajduje się pod opieką Narodowego Centrum Kultury, a jej pełną nazwa to: Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury.

„Abecadło Kordegardy” to podróż w czasie, znaczona literami alfabetu ścieżka w stronę historii z pogranicza kultury i sztuki. To opowieść o miejscu, ale także o ludziach, którzy w symboliczny sposób zameldowali się na Krakowskim Przedmieściu pod numerem piętnastym.

Abecadło Kordegardy – „W jak wizualność” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera