Przedstawiajmy nowy cykl „Muzyka wolności. W 100. rocznicę urodzin Leopolda Tyrmanda”. Przez osiem tygodni będziemy prezentowali rozmowy z muzykami, którzy debiutowali w latach 50. ubiegłego stulecia. Bohaterem pierwszego odcinka jest Witold Krotochwil, pianista, jeden z pionierów dixie w Polsce, przez lata związany z warszawskimi klubami studenckimi Hybrydy i Stodoła, inicjator m.in. Stodoła Big Band, Hot Club Hybrydy. Artysta opowiada o swoich muzycznych inspiracjach, o historycznym festiwalu w Sopocie, a także edukacyjnej roli audycji Willisa Conovera.
„Muzyka wolności” to opowieść o początkach jazzu w Polsce, a także o czasach Leopolda Tyrmanda, który był niestrudzonym i odważnym propagatorem tej muzyki, zrodzonej w „imperialistycznej” Ameryce. W tym roku wspominamy 100-lecie jego urodzin. O pierwszych krokach polskich jazzmanów w domach, klubach i na estradzie opowiadają oni sami – muzycy, pionierzy tego gatunku.
W kolejnych tygodniach zapraszamy na wspomnienia odsłaniające kulisy wydarzeń, które zapisały się historii polskiego jazzu. Będzie to w sumie osiem rozmów Jacka Wróblewskiego z:
- Wojciechem Karolakiem,
- Janem Ptaszynem Wróblewskim,
- Przemysławem Dyakowskim,
- Andrzejem Dąbrowskim,
- Januszem Rafalskim,
- Jerzym Bartzem,
- Lesławem Licem.
Pomysłodawcą i producentem cyklu jest Narodowe Centrum Kultury.
Patroni medialni: RadioJAZZ.FM i JazzPRESS.
Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.