W kolejnym odcinku cyklu poświęconego tradycyjnej polskiej muzyce kierujemy się na Mazowsze. Naszych rozmówców pytamy o muzyczne wyróżniki regionu, źródła repertuaru i kondycję współczesnej muzyki ludowej.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Dr hab. Tomasz Nowak z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla w audycji, że Mazowsze jest makroregionem bardzo zróżnicowanym etnograficznie i muzycznie. Znajdziemy tu jednak pewne elementy wspólne. Podstawowymi cechami łączącymi dźwięki tego obszaru są rytmika mazurkowa, tempo rubato i wykonywanie przyśpiewek. W podcaście usłyszą też Państwo o najstarszych zachowanych źródłach opisujących mazowiecką muzykę tradycyjną.
Współczesny podział administracyjny nie zawsze odpowiada krainom historycznym. Bardzo dobrze udowadnia to przykład ziemi radomskiej, o czym rozmawiamy z Joanną Strelnik z zespołu Zwykli Ludzie. Artystka opowiada o specyfice muzyki tego regionu, niełatwej drodze do jej źródeł oraz tajnikach związanych z grą i kolekcjonowaniem tradycyjnych basów. Jaka przyszłość czeka muzykę ludową? Zapraszamy do słuchania!
Zachęcamy również do odkrycia tradycyjnej muzyki Kaszub, Podhala oraz Kujaw.
Fot. Zespół Zwykli Ludzie.
Muzyka regionów – Mazowsze – transkrypcja podcastu