Muzyka regionów: Mazowsze

Trzyosobowy zespół odgrywa koncert na trawniku.

W kolejnym odcinku cyklu poświęconego tradycyjnej polskiej muzyce kierujemy się na Mazowsze. Naszych rozmówców pytamy o muzyczne wyróżniki regionu, źródła repertuaru i kondycję współczesnej muzyki ludowej.

Dr hab. Tomasz Nowak z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla w audycji, że Mazowsze jest makroregionem bardzo zróżnicowanym etnograficznie i muzycznie. Znajdziemy tu jednak pewne elementy wspólne. Podstawowymi cechami łączącymi dźwięki tego obszaru są rytmika mazurkowa, tempo rubato i wykonywanie przyśpiewek. W podcaście usłyszą też Państwo o najstarszych zachowanych źródłach opisujących mazowiecką muzykę tradycyjną.

Współczesny podział administracyjny nie zawsze odpowiada krainom historycznym. Bardzo dobrze udowadnia to przykład ziemi radomskiej, o czym rozmawiamy z Joanną Strelnik z zespołu Zwykli Ludzie. Artystka opowiada o specyfice muzyki tego regionu, niełatwej drodze do jej źródeł oraz tajnikach związanych z grą i kolekcjonowaniem tradycyjnych basów. Jaka przyszłość czeka muzykę ludową? Zapraszamy do słuchania!

Zachęcamy również do odkrycia tradycyjnej muzyki Kaszub, Podhala oraz Kujaw.

Fot. Zespół Zwykli Ludzie.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Martyna Matwiejuk

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera