Muzyka regionów: Mazowsze

Trzyosobowy zespół odgrywa koncert na trawniku.

W kolejnym odcinku cyklu poświęconego tradycyjnej polskiej muzyce kierujemy się na Mazowsze. Naszych rozmówców pytamy o muzyczne wyróżniki regionu, źródła repertuaru i kondycję współczesnej muzyki ludowej.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Dr hab. Tomasz Nowak z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla w audycji, że Mazowsze jest makroregionem bardzo zróżnicowanym etnograficznie i muzycznie. Znajdziemy tu jednak pewne elementy wspólne. Podstawowymi cechami łączącymi dźwięki tego obszaru są rytmika mazurkowa, tempo rubato i wykonywanie przyśpiewek. W podcaście usłyszą też Państwo o najstarszych zachowanych źródłach opisujących mazowiecką muzykę tradycyjną.

Współczesny podział administracyjny nie zawsze odpowiada krainom historycznym. Bardzo dobrze udowadnia to przykład ziemi radomskiej, o czym rozmawiamy z Joanną Strelnik z zespołu Zwykli Ludzie. Artystka opowiada o specyfice muzyki tego regionu, niełatwej drodze do jej źródeł oraz tajnikach związanych z grą i kolekcjonowaniem tradycyjnych basów. Jaka przyszłość czeka muzykę ludową? Zapraszamy do słuchania!

Zachęcamy również do odkrycia tradycyjnej muzyki Kaszub, Podhala oraz Kujaw.

Fot. Zespół Zwykli Ludzie.

Muzyka regionów – Mazowsze – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera