„Miasto pamięci” – rodzinny spacerownik po Starych Powązkach

Kolarz stworzony ze zdjęć portretów na nagrobkach.

Jakie tajemnice skrywa jedna z najbardziej rozpoznawalnych nekropolii w Polsce? W tym odcinku Audycji Kulturalnych rozmawiamy z autorką pierwszej książki o Cmentarzu Powązkowskim stworzonej z myślą o najmłodszych czytelnikach.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Miasto pamięci. Czternaście rodzinnych spacerów po Starych Powązkach” to najnowsza publikacja Zuzanny Orlińskiej, pisarki i ilustratorki. Jej dotychczasowe powieści dla dzieci i młodzieży zdobyły wiele nagród literackich. Zamiłowanie do historii i ilustratorstwa tym razem doprowadziło autorkę do stworzenia rodzinnego przewodnika po zabytkowym warszawskim cmentarzu. W czternastu opowieściach pisarka przedstawia nie tylko biografie wybitnych ludzi pochowanych na Powązkach, ale i architekturę kaplic grobowych oraz burzliwe losy szczególnych miejsc cmentarza.

Z naszego podcastu dowiedzą się Państwo m.in. o tym, ile lat mogą liczyć najstarsze powązkowskie nagrobki, dlaczego jednej z kwater pilnował niegdyś rosyjski żołnierz i kto zamieszkiwał największy grobowiec w trakcie wojny.

Publikacja jest dostępna na stronie Wydawnictwa Literatura.

O historii innej ważnej nekropolii – wileńskiego Cmentarza na Rossie mogą posłuchać Państwo w podcaście „Cmentarz na Rossie – wystawa w Kordegardzie”.

„Miasto pamięci” – rodzinny spacerownik po Starych Powązkach – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera