Roman Ingarden – filozof wszechstronny

Książka „Doświadczanie świata – eseje o myśli Romana Ingardena”. Na okładce zdjęcie autora esejów, który siedzi przy maszynie do pisania.

W tym roku mija 50. rocznica śmierci Romana Ingardena. Z tej okazji Wydawnictwo Narodowego Centrum Kultury wydało tom poświęcony filozofowi „Doświadczanie świata. Eseje o myśli Romana Ingardena”. O książce rozmawiamy z redaktorem naukowym publikacji prof. Tomaszem Maślanką i dyrektorem NCK prof. Rafałem Wiśniewskim.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Obaj profesorowie przyznają, że Roman Ingarden był filozofem wszechstronnym. Nie zamknął się na wybraną specjalizację. Wręcz przeciwnie. I choć jest znany przede wszystkim ze swoich prac z zakresu estetyki i teorii literatury to równie mocno interesował się człowiekiem, bez którego szeroko pojęta kultura nie miałaby racji bytu.

Tom wydany przez Wydawnictwo NCK to nie tylko artykuły naukowe i eseje współczesnych humanistów o twórczości Romana Ingardena. To także omówienie najważniejszych zagadnień poruszanych przez filozofia z zakresu fenomenologii, metafizyki czy wspomnianych: estetyki i teorii literatury oraz fotografie myśliciela.

Publikacja została przygotowana z okazji Roku Romana Ingardena 2020.

Książka „Doświadczanie świata. Eseje o myśli Romana Ingardena” jest dostępna na stronie internetowej Wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury.

Polecamy też Państwu podcast „Legenda Romana Ingardena, filozofa, który podbił rynek wydawniczy”.

A także rozmowę o wspominanym przez prof. Rafała Wiśniewskiego tomie poświęconym Janowi Pawłowi II. Ten tom również można kupić na stronie Wydawnictwa NCK (https://sklep.nck.pl/pl/p/Jan-Pawel-II-miara-wielkosci-czlowieka/907).

Fot. okładka książki

Roman Ingarden – filozof wszechstronny – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Katarzyna Oklińska

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera