Kultura żydowska na wyciągnięcie ręki

Spotkania, debaty, koncerty, spektakle teatralne, wernisaże. W ośmiu miastach Polski odbędą się Ogólnopolskie Obchody 50. Rocznicy Wydarzeń Marca ’68. Audycje Kulturalne wsłuchują się w program nadchodzących wydarzeń.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Społeczność żydowska upamiętnia historyczne zajścia z marca 1968 roku, w wyniku których kilkanaście tysięcy osób zostało zmuszonych do wyjazdu z Polski. Świadkowie tych zdarzeń i marcowi emigranci będą dzielić się wspomnieniami, spotykać się z młodzieżą, prezentować swoją twórczość filmową, aktorską i literacką. – Realizujemy różne projekty kulturalne w każdym roku. Co roku coś się dzieje. Współpracujemy z tymi, którzy tworzą większe festiwale kultury żydowskiej, ale również robimy swoje inicjatywy – mówi Artur Hofman, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

Obchody zainauguruje koncert symfoniczny w Filharmonii Narodowej, który odbędzie się 6. marca. Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka wykona I koncert skrzypcowy g-moll op. 26, najbardziej rozpoznawalny utwór niemieckiego kompozytora Maxa Brucha. Partię solową tego utworu wykona wybitny duński skrzypek Nikolaj Znaider. Drugą część koncertu wypełni IV Symfonia a-moll op. 61 Mieczysława Weinberga. – Właśnie ten kompozytor, który pozostawał niesłusznie w cieniu przez prawie siedemdziesiąt lat, teraz ma swój renesans i świetnie pasuje do tej niechlubnej pięćdziesiątej rocznicy wydarzeń, które miały miejsce w 1968 roku – tłumaczy dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej, Jacek Kaspszyk. Ale nie tylko muzyką Filharmonia chce upamiętnić tę rocznicę. Instytucja prezentuje także skrzypce oraz pamiątki rodzinne Leonida Olo Spiro, który stracił pracę na fali zajść marcowych.

Szczegółowy program obchodów jest dostępny na stronie internetowej Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Te z wydarzeń, których współorganizatorem jest Narodowe Centrum Kultury znajdują się także na stronie internetowej nck.pl Polska jest takim miejscem, że na żydowskie wydarzenia kulturalne ludzie przychodzą i nie muszą się bać albo przechodzić przez jakieś bramki jak na lotnisku i że muszą dwa auta pancerne stać i batalion policji, żeby, jak to się mówi, dotknąć Żyda za ramię – dodaje Hofman.

Zapraszamy do wysłuchania naszego materiału dotyczącego Ogólnopolskich Obchodów 50. Rocznicy Wydarzeń Marca ’68.

W odcinku wykorzystano fragment „IV Symfonii a-moll op. 61” Mieczysława Weinberga w wykonaniu Ilji Gringoltsa i Orkiestry Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka.

Kultura żydowska na wyciągnięcie ręki – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dołącz do rozmowy

1 komentarz

  1. To skrzypce Mego Ukochanego Ojca. Leonnida Sporo. Byłam w Warszawie w Marcu 2018 aby uczestniczyć rocznicę, także móc złożyć honor dla mego Taty . Serdeczne pozdrowienia,
    Liliana Spiro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera