Czy zima stulecia obaliła komunizm? – Grzegorz Sieczkowski

okładka książki Zima stulecia

Tony śniegu, ogromny mróz, pękające kaloryfery, porzucone samochody i wyprzedane narty. To kilka obrazków z przełomu 1978 i 1979 roku, kiedy w sylwestrową noc zaczęła się w Polsce zima stulecia.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Grzegorz Sieczkowski miał wtedy dwadzieścia lat i pracował jako noszowy w jednym z warszawskich szpitali. Początek ekstremalnej zimy spędził na szalonej eskapadzie przez zaspy w poszukiwaniu udanej sylwestrowej prywatki. Podobne wspomnienia ma kilku jego rozmówców. Ale są wśród nich też tacy, którzy tę noc spędzili w pociągach i na dworcach lub w pracy, próbując walczyć z tym, co miało się okazać zimą stulecia.

Kolejne mroźne i śnieżne dni sparaliżowały kraj. Komunikacja publiczna stanęła, pojawiły się problemy z zaopatrzeniem, całe miejscowości zostały odcięte od świata. O tym, jak z kataklizmem radził sobie system i zwykli obywatele i jaki wpływ warunki atmosferyczne miały na PRL-owską gospodarkę oraz relacje międzyludzkie, opowiada książka Grzegorza Sieczkowskiego Zima stulecia. Czy pogoda obaliła komunizm, a Sierpień ’80 rozpoczął się w mroźną grudniową noc? Przekonacie się sięgając po ten reportaż i naszą rozmowę z jego autorem.

Zapraszamy do słuchania.

Fot. okładka książki (mat. pras.) / Todd Torabi

Czy zima stulecia obaliła komunizm? – Grzegorz Sieczkowski – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera