Bezkrwawa rewolucja. Krótka historia internetu w Polsce

Minęło 30 lat od kiedy nawiązano pierwszą łączność internetową w Polsce. Dziś trudno nam wyobrazić sobie funkcjonowanie bez internetu, a jednak w 1991 roku tym tematem zajmowali się jedynie naukowcy. Historię niełatwych początków i dalsze losy polskiego internetu przedstawia film dokumentalny w reżyserii Łukasza Czajki.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Myślę, że internet jest w pewien sposób odwzorowaniem społeczeństw, które ten internet tworzą, więc tak naprawdę to jest film o nas” – mówi w podcaście twórca dokumentu. W filmie poznają Państwo rolę internetu widzianą z różnych perspektyw – od naukowców, którzy na początku lat 90. przyczynili się do podłączenia Polski do międzynarodowej sieci, przez socjologów i badaczy, po artystów, których twórczość mogła rozwinąć się dzięki internetowi.

W jaki sposób przełom technologiczny ostatniej dekady XX w. utrwalił się w naszej pamięci? Co zmienił internet w kontekście kultury? I jak wyobrażamy sobie internet przyszłości? Namysł nad tymi pytaniami wzbudza film „Bezkrwawa rewolucja. Krótka historia internetu w Polsce”. Pomysłodawcą i producentem dokumentu jest Narodowe Centrum Kultury.

Od 17 sierpnia 2022 roku mogą Państwo obejrzeć film na platformie streamingowej VOD koproducenta – Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Z wielką radością informujemy również, że dokument został nominowany do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Debiut roku.

Zdjęcia: fotosy z filmu „Bezkrwawa rewolucja. Krótka historia internetu w Polsce”.

Bezkrwawa rewolucja. Krótka historia internetu w Polsce – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera