Królowie bajek. Opowieść o legendarnym Studiu Filmów Rysunkowych

Kadr z kreskówki, dwaj chłopcy – Bolek i Lolek podróżują po lesie, jeden z nich tańczy, drugi mu się przygląda z uśmiechem.

„Bolek i Lolek”, „Reksio” czy „Porwanie Baltazara Gąbki” to tylko niektóre z tytułów stworzonych przez reżyserów z bielskiej wytwórni filmów rysunkowych. Studio funkcjonowało w czasach PRL-u dzięki pasji i determinacji jego kreatywnych twórców. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy o książce „Królowie bajek” przybliżającej kulisy tego wyjątkowego miejsca.

Transkrypcja podcastu pod tekstem poniżej.

Zaczęło się od pomysłu Zdzisława Lachura, który zainspirowany „Królewną Śnieżką i siedmioma krasnoludkami” Walta Disneya, postanowił tworzyć polskie filmy rysunkowe. Początki nie były łatwe – brakowało podstawowych materiałów, znajomości tajników animacji i miejsca do pracy. Młodzi zapaleńcy byli jednak wystarczająco zdeterminowani, by powołać do życia studio, którego produkcje poruszają wyobraźnię kolejnych pokoleń dzieci.

W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z reporterem Leszkiem K. Talko – współautorem książki „Królowie bajek” opisującej losy Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku – Białej. Z podcastu dowiedzą się Państwo w jakich warunkach powstawały najsłynniejsze polskie bajki i czym poskutkował nadzwyczajny ferment twórczy obecny w wytwórni.

Królowie bajek. Opowieść o legendarnym Studiu Filmów Rysunkowych – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera