Nieustanne metamorfozy. „Kora. Się żyje!”

Najnowsza biografia Olgi Jackowskiej (Sipowicz) pozwala lepiej zrozumieć, jak zmieniała się jako artystka, kobieta, żona i matka. Na wizerunek Kory składają się nie tylko jej własne słowa zaczerpnięte z wywiadów i tekstów, ale też obserwacje najbliższych, do których dotarła autorka książki.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Olga Jackowska uznawana jest za jedną z najważniejszych polskich wokalistek rockowych. Jej teksty znają i śpiewają całe pokolenia. Została także zapamiętana jako bardzo wyrazista postać – poczynając od wyglądu, poprzez charakter, na poglądach kończąc.

W książce „Kora. Się żyje!” dziennikarka Katarzyna Kubisiowska, prezentuje efekt swoich trzyletnich badań nad życiorysem i dorobkiem artystki. Poznajemy historię dziadków i rodziców Olgi, a także jej wczesne dzieciństwo naznaczone kilkuletnim pobytem w sierocińcu. Autorka opisuje jej fascynacje literaturą, kulturą hipisowską, sztuką i teatrem. Momentem zwrotnym jest poznanie Marka Jackowskiego, który zostaje jej mężem i angażuje jako wokalistkę zespołu Maanam. Wbrew pozorom, Kora nie od razu zaczyna w nim śpiewać. Dopiero jej pierwsze występy nie pozostawiają wątpliwości, że to właśnie ona powinna stać przy mikrofonie i pisać teksty.

Więcej o piosence „Krakowski spleen” można dowiedzieć się słuchając jednego z odcinków cyklu „Piosenka prawdę Ci powie”.

Czas największych sukcesów zespołu Maanam oraz moment, w którym grupa stała się „społecznym fenomenem” porywającym młodych ludzi, przypadł na początek lat 80. Zaczęło się od występu na festiwalu w Opolu w 1980 r., gdzie zespół wykonał „Boskie Buenos” oraz „Żądzę pieniądza”. Maanam zaznaczył zmianę pokoleniową na polskiej scenie rockowej i trafił na szczyty list przebojów. Grupa koncertowała w całej Polsce, a także poza jej granicami. Kora tworzyła teksty o pragnieniu wolności, opierające się na fascynacji językiem, podsłuchiwaniu przechodniów na ulicach i pasażerów w tramwajach.

Twórczość Kory wciąż inspiruje wielu artystów. W Audycjach Kulturalnych o płycie „Kora nieskończoność” opowiedział Michał Pepol.

Jackowska pozostała aktywna artystycznie niemal do samego końca życia – malowała figury Madonny (wystawa „Madonny Kory” została zaprezentowana po jej śmierci w Wolskim Centrum Kultury), pisała wiersze, występowała gościnnie z innymi muzykami.

Zmarła w swoim domu na Roztoczu 28.07.2018 r.

O książce „Kora. Się żyje!” w Audycjach Kulturalnych NCK opowiedziała jej autorka, Katarzyna Kubsiowska.

Zdjęcia: Wydawnictwo Znak.

Zdjęcie główne: Kora, Mykonos, 2000, archiwum Kamila Sipowicza.

Nieustanne metamorfozy. „Kora. Się żyje!” – transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera