„Dwa kroki w chmurach” Andrzeja Zauchy

Zapomniane, nieznane lub nigdy wcześniej oficjalnie niewydane piosenki Andrzeja Zauchy ukazały się 32 lata po śmierci artysty na albumie pt. „Dwa kroki w chmurach”. Utwory pochodzą z lat 1979 – 1987 i znakomicie ukazują Andrzeja Zauchę jako interpretatora oraz wokalistę poruszającego się swobodnie pomiędzy jazzem, soulem, funky i popem.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Z gościem Audycji Kulturalnych, Marcinem Kusym, dziennikarzem muzycznym, dyrektorem Programu Pierwszego Polskiego Radia rozmawiamy o bogatym dorobku Andrzeja Zauchy i jego niebywałej energii twórczej.

Artysta pozostawił po sobie ponad 300 piosenek, ale wiele z nich wciąż pokrywa archiwalny kurz. „Dwa kroki w chmurach” przynosi 12 utworów. Wśród nich znalazły się m.in. kompozycje Jarosława Śmietany, w których ucieka od długich, jazzowych form, by pokazać lekkie, taneczne brzmienie, a także utwór Jerzego Jarosława Dobrzyńskiego, pt. „Nie takie mnie kochały”, prezentujący poczucie humoru i dystans artysty do samego siebie.

Album pokazuje również twarz zamyślonego i refleksyjnego Andrzeja Zauchy, który po swojemu rozlicza się ze swoim życiem.

W rozmowie Marcin Kusy wspomina także Krzysztofa Krawczyka i Zbigniewa Wodeckiego, towarzysza wielu artystycznych podróży Zauchy.

„Dwa kroki w chmurach” zabierają słuchacza w świat najwyższej próby muzyki pop.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Więcej o Andrzeju Zausze usłyszą Państwo także w cyklu pt. „Piosenka ci prawdę powie”, w którym Marcin Kusy opowiada m.in. o utworze „Byłaś serca biciem”.

Zdjęcie: Zaucha i Śmietana fot. Maciej Dyląg.

„Dwa kroki w chmurach” Andrzeja Zauchy – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera