Gitarzysta Massive Attack i saksofonista The Herbaliser czytają wiersze Haliny Poświatowskiej. A 26. maja przyjadą do Częstochowy, żeby wziąć udział w multimedialnym koncercie „Puls” poświęconym poetce.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Raz do roku Urząd Miasta Częstochowy organizuje koncert poświęcony artyście związanemu z miastem. W zeszłym roku jego bohaterem był Krzysztof Komeda. W tym roku multimedialne widowisko zostało oparte o wiersze Haliny Poświatowskiej. – Od kilku lat chodził nam po głowie pomysł, żeby zrobić koncert, którego bohaterką byłaby Halina Poświatowska, a raczej jej wiersze. Nie mieliśmy na to dobrego pomysłu, bo rzecz, której staraliśmy się uniknąć najbardziej, to wejście w stereotyp, którego niestety Poświatowska jest ofiarą – że jest to poezja dla rozegzaltowanych licealistek. Te teksty są wbrew pozorom dość trudne, mądre i mają wiele warstw – mówi Aleksander Wierny, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu w Urzędzie Miasta Częstochowy.
Do udziału w koncercie organizatorzy zaprosili Jamesa Mortona, saksofonistę jazzowo-hip-hopowego duetu The Herbaliser, który współpracował z miastem przy okazji poprzedniego wydarzenia. Morton dobrał sobie brytyjskich muzyków. To między innymi Angelo Bruschini, który od trzynastu lat gra na gitarze z Massive Attack i Roni Size’em z drum&bassowego kolektywu Reprazent. – Nieprzypadkowy jest wybór trip-hopu. Będą też elementy funku i drum&bass, bo myślę że to najbardziej oddaje właśnie klimat zamknięcia, pustki, rozedrgania wewnętrznego, bólu, ale też chęci życia, rytmu, pulsu. Dlatego zdecydowaliśmy się na połączenie go z poezją Poświatowskiej – tłumaczy Marzena Kopczyńska-Urlich, reżyserka koncertu. Wiersze częstochowskiej poetki zaśpiewają polscy artyści, między innymi Renata Przemyk, Brodka, Wojtek Waglewski i Eldo. Całość widowiska uzupełni pokaz taneczny oraz video mapping.
Multimedialny koncert „Puls” odbędzie się 26. maja na pl. Biegańskiego w Częstochowie. Wstęp na imprezę jest wolny.
W jednym z poprzednich odcinków Audycji Kulturalnych opowiadaliśmy o innym tego typu wydarzeniu. Widowisko 3Dźwięki Komedy (przesłuchaj tutaj: klik) swoją premierę miało właśnie w Częstochowie. Po raz kolejny koncert można było zobaczyć podczas 22. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia. Jego współorganizatorem byo Narodowe Centrum Kultury. Historię Komedy, pomyślaną początkowo jako jednorazowe wydarzenie, udało się także wysłać za granicę. Podobne koncerty odbędą się w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Finalndii, Czechach i na Litwie. Wszystkie te miejsca mają pewien związek z twórczością jazzmana. – W każdym kraju inny zespół muzyczny będzie przygotowywał aranżacje do utworów, ale zawsze będziemy zapraszać jednego gościa z Polski. Wszędzie tam pojedziemy z naszym mappingiem, z opowieścią o Komedzie, która będzie przetłumaczona na wszystkie języki krajów, w których będziemy i stanie się uniwersalną opowieścią o Komedzie, ale też trochę o polskim jazzie – mówi Michał Gawlicz, współreżyser koncertu 3Dźwięki Komedy.
Więcej o częstochowskim koncercie „Puls”, poświęconym Halinie Poświatowskiej, jak również o trasie widowiska opowiadającego historię Krzysztofa Komedy, dowiecie się z naszego podcastu. Zapraszamy do słuchania.
Do poezji Poświatowskiej pasuje trip-hop – transkrypcja podcastu