Książka Borysława Czyżaka wprowadza czytelników w świat ośmiu wybitnych polskich twórczyń i twórców XX wieku. To nie tylko zaproszenie do odkrywania ich biografii oraz poznawania historii sztuki, ale także wnikliwego oglądania i interpretowania ich prac.
W książce „Kolekcja. Opowieść o współczesnej sztuce polskiej” Borysław Czyżak wprowadza nas w świat życia i twórczości ośmiu wybitnych postaci: Magdaleny Abakanowicz, Marii Anto, Zuzanny Janin, Kōjiego Kamojiego, Jarosława Modzelewskiego, Erny Rosenstein, Henryka Stażewskiego i Wacława Taranczewskiego. Choć minimalistyczną twórczość Kamojiego od surrealistycznych wizji Rosenstein zdaje się dzielić niemal wszystko, bohaterki i bohaterowie książki tworzyli w tych samych czasach i tworzyli środowisko artystyczne. Nie potrzebowali jednolitego programu – łączyły ich wspólnota doświadczeń i więzy przyjaźni.
Kōji Kamoji, urodzony w Japonii artysta tworzący w Polsce, był wychowankiem kolorysty, Artura Nachta- Samborskiego, o którym można się więcej dowiedzieć słuchając poświęconego mu odcinka Audycji Kulturalnych.
Czyżak nie tylko odmalowuje sylwetki twórców i twórczyń, ale także prezentuje kontekst, w którym funkcjonowali oraz przemiany zachodzące w artystycznym świecie. Jednocześnie zachęca do niespiesznego obcowania ze sztuką i wielokrotnego powracania do tych samych dzieł – do odkrywania ich ciągle na nowo i poszukiwania w nich nowych znaczeń i sensów. Zawarte w książce anegdoty unaoczniają miejsce i znaczenie sztuki w ubiegłym stuleciu oraz zachęcają do refleksji nad tym, jakie znaczenie ma ona dzisiaj.
O książce „Kolekcja. Opowieść o współczesnej sztuce polskiej” opowiedział Borysław Czyżak.
Zdjęcia: Wydawnictwo Marginesy.