Zachwyt ciałem w aktach Artura Nachta-Samborskiego

W warszawskiej Galerii aTak do 29 lipca można oglądać aż pięćdziesiąt aktów namalowanych przez Artura Nachta-Samborskiego: absolwenta ASP w Krakowie, ucznia Wojciecha Weissa, kapisty a przede wszystkim, wielkiego miłośnika koloru.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Artur Nacht-Samborski (1898-1974) rozpoczął karierę artystyczną w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Tworzył w Berlinie i Wiedniu, a po powrocie do kraju i kontynuacji studiów na ASP w Krakowie, trafił pod skrzydła Felicjana Szczęsnego Kowarskiego i Józefa Pankiewicza. Wraz z członkami Komitetu Paryskiego wyjechał do Paryża, gdzie tworzył aż do wybuchu wojny.

Więcej o Komitecie Paryskim dowiecie się z jednego z odcinków Audycji Kulturalnych.

Po wojnie zajął się nauczaniem akademickim – pracę ze studentami traktował priorytetowo, dawała mu ona ogromną satysfakcję. W sztuce Nacht-Samborski podążał własną drogą – dzięki umiejętnym kompozycjom, tworzył harmonijne obrazy, w których powtarzały się stałe motywy: pejzaże, martwa natura (fikusy, które ozdabiały jego pracownię), a także akty. Zwracają uwagę brakiem erotyzmu, delikatnością i dyskrecją, a także wielkim szacunkiem dla ludzkiego ciała.

W Galerii aTak przy ul. Mazowieckiej w Warszawie, na wystawie „Artur Nacht-Samborski (1898-1974) – Akty” możemy oglądać 50 prac artysty stworzonych różnymi technikami: farba olejna, gwasz, węgiel czy akwarela. Warto zaznaczyć, że za życia Nacht-Samborski nie miał żadnej indywidualnej wystawy swoich prac. Dążył do tego osobiście, twierdząc, że jego prace nie są idealne. Dziś gros z nich znajduje się w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Kuratorem ekspozycji jest Jerzy Wojciechowski.

W Audycjach Kulturalnych opowiedziała o niej Katarzyna Włodarska z Galerii aTak.

Zdjęcia: Galeria aTak / fot. J. Kucharczyk, A.Gut

Zachwyt ciałem w aktach Artura Nachta-Samborskiego – transkrypcja podcastu

 

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera