Julia Keilowa. Projektantka

To pierwsza tak obszerna prezentacja prac projektantki, której karierę przerwała II wojna światowa. Mimo tego, że tworzyła zaledwie siedem lat, Julia Keilowa jest dziś jedną z czołowych postaci polskiego wzornictwa. Jej prace można aktualnie oglądać na wystawie czasowej w Muzeum Warszawy.

Julia Keil, z domu Ringel, urodziła się w 1902 roku w Stryju. Od 1924 roku mieszkała w Warszawie, gdzie rok później rozpoczęła studia w Państwowej Szkole Sztuk Pięknych na wydziale rzeźby. Od 1932 roku współpracowała z jedną z warszawskich firm platerniczych, założyła też własną pracownię metaloplastyczną. Tworzyła unikatowe przedmioty codziennego użytku, utrzymane w stylistyce art déco. Jej projekty zdobyły szeroką popularność, eksponowano je w polskich pawilonach na wystawach światowych. Rozwijającą się karierę artystki o żydowskim pochodzeniu przerwał wybuch wojny. Projektantka zginęła w 1942 lub 1943 roku w warszawskiej siedzibie Gestapo.

Na wystawie „Julia Keilowa. Projektantka” zobaczymy nie tylko prace Keilowej, ale także wzory stworzone przez Sonię Delaunay, Juttę Siki, Christę Ehrlich czy Sylvię Stave. Ekspozycja przywołuje szerszy kontekst czasów emancypacji kobiet w sztuce i projektowania w stylu art déco. O Julii Keilowej opowiedziała w Audycjach Kulturalnych współkuratorka wystawy – Monika Siwińska.

Wystawę można oglądać do 1 września 2024 roku.

Fot. Cukiernica Jabłko królewskie, proj. Julia Keilowa, 1933, wyk. Fraget, Kolekcja Anety i Artura Sawów, Muzeum Warszawy, fot. F. Preis

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera